Translate

18.09.2013

4. Rodzaje cer

Nyaa... 
Dzisiaj we wpisie rodzaje cer, które występują. Mam nadzieję, że to pomoże Wam w określeniu jakiej pielęgnacji potrzebujecie. ^^  No to zaczynamy~!

1. Cera normalna
Występuje rzadko, a jeśli ją masz, jesteś ogromnym szczęściarzem. Zazwyczaj spotykana u noworodków i dzieci do okresu pokwitania. Choć w dzisiejszych czasach nawet u noworodków nie zawsze występuje. 

Cechy: jest różowa, gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne(wiatr, Słońce, mróz) oraz na wodę i mydło, niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, przebarwienia, nie występuje problem łuszczenia.

Pielęgnacja: Nie wymaga żadnej specjalnej, używamy preparatów do cery normalnej. Wystarczająca jest woda i mydło. 

2. Cera sucha
Cera taka ma mało lipidów(tłuszczy). Niedobór tłuszczu prowadzi do odwodnienia cery, ponieważ jest ona niedostatecznie osłonięta i stale traci wodę.

Cechy: ma jasny kolor,pergaminowa,  jest cienka, mało elastyczna, mogą na niej występować przebarwienia, niewielkie pory, pojawia się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne(mróz, wiatr, Słońce). Cera taka szybko się starzeje, około 20 r. ż. zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust, szyi.

Pielęgnacja: zabiegi głęboko odżywiające, nawilżające, dotleniające, ujędrniające, natłuszczające.Należy unikać produktów ciężkich-tłustych.

Zalecenia pielęgnacyjne: demakijaż twarzy mleczkiem kosmetycznym, tonizowanie skóry twarzy tonikiem przeznaczonym do cery suchej, aplikowanie żelu pielęgnacyjnego pod oczy, aplikowanie emulsji pielęgnacyjnej na szyję i dekolt, aplikowanie kremu pielęgnacyjno-regenerującego na twarz, aplikowanie nawilżacza o przedłużonej skuteczności, ochrona skóry przed promieniami UVA i UVB w okresie letnim, ochrona skóry w czasie dużych mrozów i wiatrów w okresie zimowym.

Zakazy pielęgnacyjne: demakijaż twarz wodą i mydłem, nadmierna ekspozycja skóry na Słońce.

3. Cera tłusta
Nie występuje w dzieciństwie, a najczęściej w wieku dojrzewania u dziewcząt i chłopców. Powstaje przez nadmierne wydzielanie lipidów(tłuszczy). Silny wpływ na nią mają czynniki wewnętrzne: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, stres, funkcjonowanie układu nerwowego i trawiennego.

Cechy: kolor szaro-żółty, zazwyczaj jest dość gruba, błyszcząca, słabo ukrwiona, widoczne rozszerzone pory i zaskórniki, słabo ukrwiona, dobrze reaguje na czynniki atmosferyczna(wiatr, mróz, Słońce) oraz mydło i wodę, duża odporność na czynniki chemiczne i środki higieniczne, późno się starzeje, jest napięta, występują często powikłania trądzikowe, źle znosi nie dobór wit. B6, E i H, występuje łojotok, wygląd cery poprawia się w miesiącach letnich poprzez upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu nie blikuje tak porów.

Pielęgnacja: zmniejszenie grubości naskórka-ścieranie warstwy rogowej, regulowanie wydzielania gruczołów łojowych, poprawa ukrwienia skóry, stosować kosmetyki dla cery tłustej oraz antybakteryjne, nawilżać i dotleniać, unikać ciężkich kosmetyków, np. żel zamiast kremu, uważać na dietę- dużo wody, unikać substancji typu czekolada, kawa, alkohol, ostre przyprawy.

Zalecenia pielęgnacyjne: demakijaż twarzy żelami antybakteryjnymi przeznaczonymi do cery tłustej, tonizowanie skóry twarzy, aplikowanie żelu pielęgnacyjnego pod oczy, aplikowanie odżywki w postaci emulsji lub kremu na szyję i dekolt, aplikowanie kremów pielęgnacyjnych z blokerami przeciwsłonecznymi w okresie letnim.

Zakazy pielęgnacyjne: mycie twarzy wodą z mydłem, stosowanie preparatów odkażających na bazie alkoholu, czyli niszczenie lipidów naskórka, warunkujących wiele funkcji skóry, np. hamowanie utraty wody.

4. Cera mieszana.
Nosi znamiona cery tłustej(najczęściej pas środkowy - czoło, nos, broda, u mężczyzn jeszcze żuchwa) oraz normalnej lub suchej(partie boczne). Pojawia się po okresie dojrzewania. Przy cerze mieszanej występuje jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcje na mydło i wodę, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry. Może się to skończyć łojotokowym zapaleniem skóry. Należy uważać na środki kosmetyczne, ponieważ często źle reagują z tym rodzajem cery.

Cechy: w linii środkowej cechy cery tłustej, po bokach najczęściej suchej ale też normalnej.

Pielęgnacja: jest trudna, dobieramy ją osobno do każdego rodzaju cery u nas występującej, czyli postępujemy zgodnie z dwoma rodzajami cery.


źródło: "Kosmetyka stosowana" J. Dylewska-Grzelakowska

U mężczyzn po okresie dojrzewania najczęściej występuje cera tłusta lub mieszana.

Mam nadzieję, że przydadzą Wam się powyższe opisy. ^.*Brak komentarzy:

Prześlij komentarz